کودکان و محيط زيست


مدتي پيش بحثي در يکي از برنامه هاي تلويزيوني آلمان مطرح شده بود که وجدان هاي خفته را بيدار مي کرد. اين بحث حول يک سوال دور مي زد : اگر انسان بر روي زمين وجود نداشت، زمين چگونه مي بود؟ به عقيده خيلي ها در اين صورت زمين بکر و آسمان آبي بود . آبها سالم و حيوانات از حق گذراندن زندگي طبيعي شان برخوردار بودند. اين ما انسانها بوديم که با زندگي مان بر زندگي و حيات بسياري از موجودات خط بطلان کشيديم. اين را بايد به کودکانمان آموزش دهيم تا که شايد نسل آينده نسلي آگاه از خطاهاي خود باشد و فاجعه بيش از الان پيش نرود. دقيقن از کودکي مي شود به يک کودک 3 يا 4 ساله ياد داد وقتي خوراکي را مي خورد آشغال آن را کجا بيندازد. از همان سن مي شود به او ياد داد که در رابطه با زباله ها بايد چگونه رفتار کرد يا اينکه در مورد حيات وحش و اينکه آن هم بخشي از محيط زيست است. هميشه نبايد بچه ها را از اين ترساند که همه حيوانات خطرناک و درنده اند و بايد از آنها بترسي.

پژوهشگران معتقدند بهترين شيوه نهادينه کردن عادت هاي مثبت آموزش اين عادت ها از دوران کودکي است و اگر آموزش درباره حفظ محيط زيست هم از کودکي آموزش داده شود اين باور کودک را موظف مي کند تا از يگانه زيستگاهي که در آن زندگي مي کند به بهترين شکل مراقبت کند.

مي توانيم با آموزش نکاتي ساده و عملي مانند نکات زير به کودکان روش هاي حفاظت از محيط زيست را به آنها آموزش دهيم.

- استفاده بهينه از کاغذ: مي توانيم نخستين آموزش ها را از زماني که کودکان قلم به دست مي گيرند و شروع به نقاشي مي کنند به آنها آموزش دهيم. براي کودک توضيح دهيم مدادي که با آن نقاشي مي کند چگونه ساخته مي شود و او مي تواند با استفاده بهتر از مداد رنگي ها و نتراشيدن بيهوده آنها به حفاظت از جنگل و درختان کمک کند. همچنين علاوه بر دفتر نقاشي که براي او مي خريم برگه هاي باطله اي که يک روي آنها سفيد و قابل استفاده است را کنار مداد رنگي هاي کودک قرار دهيم تا براي نقاشي از اين برگه ها هم استفاده کند و براي او توضيح دهيم که با استفاده از اين کاغذ ها مي تواند مانع قطع درختان براي توليد کاغذ شود.

- زباله هاي بازيافتي را جدا کنيم : با جمع آوري وسايل دور ريختني منزل و يا وسايل شخصي کودکان و استفاده مجدد از آنها مساله بازيافت را به او آموزش دهيم. مثلا مي توانيم با کمک کودکان قوطي هاي نوشابه را جمع آوري کنيم آنها را شسته و با بريدن در آنها از اين قوطي ها جا قلمي براي روي ميز تحرير کودکان و يا گلدان درست کنيم.

- بازي با طبيعت : کودک را با روش هاي مختلف با طبيعت و وجود موجودات مختلف در طبيعت آشنا کنيم. مثلا هنگام بارش باران ظرف هاي خالي را در حياط قرار دهيم تا آب باران داخل آن جمع شود سپس از کودکان بخواهيم که با آب باران جمع شده در اين ظرف ها گلدان هاي منزل را آبياري کند اين آزمايش به صورت ساده جمع شدن آب باران در درياها و اقيانوس ها را به کودک نشان مي دهد.

- حفاظت از انرژي: در هنگام پخش برنامه مورد علاقه کودک تلويزيون را از برق بکشيد و در جواب اعتراض او توضيح دهيد که اگر از انرژي برق يا هر انرژي ديگري بي رويه استفاده کنيم هنگام نياز ضروري به آن انرژي در اختيار ما نخواهد بود و دوباره تلويزيون را روشن کنيد تا لذت دوباره داشتن برق و تماشاي تلويزيون در ذهن او بماند.

درباره انواع انرژي و روش هاي توليد آن براي کودک توضيح دهيد.

- گردش علمي : هفته اي يک بار گردش علمي ترتيب دهيد يا اينکه در برنامه هاي تفريحي خانواده آموزش هاي علمي به طور غير مستقيم را هم بگنجانيد.

- دانه بکاريم: براي آنکه کودک مفهوم حفاظت از خاک و آب را به درستي دريابد با کاشتن سبزي يا دانه هايي مثا آفتابگردان او را با مراحل رشد گياه و نياز گياه به خاک خوب و آب سالم و نور خورشيد و... آشنا کنيم و براي درک بهتر او بهتر است يک نمونه کوچک را با خاک نامناسب ( مثل خاک آغشته به نفت) يا آب ناسالم رشد دهيم تا کودک به خوبي تاثير آلودگي بر گياهان را ببيند.


مطالعه: با خريد کتاب هاي علمي درباره طبيعت _ حيات وحش _ حفاظت از محيط زيست _ زباله ها و... کودکان را به طور غير مستقيم به سوي آشنايي با مفاهيم علمي و شيوه هاي حفاظت از محيط زيست سوق دهيم.

http://www.persianpet.orل/fo /-

گرد آورنده : مريم آزمودهارسال نظر
 
نام :
ایمیل :
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
کد امنیتی :
تصویر كد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
ثبت کد :

 
 

 

كليه حقوق محفوظ و متعلق به اين وب سايت است
Designed by NajvaHost .:. Copyright © 2010-2011