محيط زيست واژه غريب و نا آشنا براي کودکان ايراني


شناخت محيط زيست يعني شناخت به هم پيوستگي انسان و محيط در سراسر زندگي و مسئوليت او براي حفظ محيط زيست به وسيله روش هايي که مخرب محيط زيست نباشد. اين تعريف بيانگر اهميت و ضرورت آموزش محيط زيست با دو هدف عمده پرورش درک و فهم درباره محيط و سپس ايجاد علاقه توام با مسئوليت در گروه هاي مختلف جامعه مي باشد.

http://creatures.blogdoon.com/

 

همان گونه که مطلع هستيم در اصل 50 قانون اساسي و نيز قانون حفاظت و بهسازي محيط زيست نيز بر لزوم اجراي برنامه هاي آموزشي به منظور ارتقاي فرهنگ حفظ محيط پرداخته شده است و سازمان حفاظت محيط زيست، ملزم به تنظيم و اجراي برنامه هاي آموزشي به منظور تنوير افکار عمومي، همکاري با مراجع مربوطه در گنجاندن برنامه هاي درسي زيست محيطي در تمامي دوره ها و تهيه و اجراي برنامه هاي آموزش محيط زيست شده است که البته متاسفانه تمامي اين وظايف و اقدامات در زمينه هاي آموزشي در حد حرف باقي مانده است و اين کم لطفي در حالي صورت مي گيرد که همگان اذعان دارند مشکل اساسي محيط زيست کشورمان، بي اطلاعي و ناآگاهي مردم و ضعف ميزان اطلاع رساني زيست محيطي است.

بنابر اين بسياري از صاحبنظران، مقطع دبستان و پيش از دبستان مهم ترين و بهترين سن جهت آموزش)زيست محيطي( مي باشد، زيرا فعاليت هاي آموزشي در دبستان از سه ويژگي مطلوب برخوردار است:

اول: از نظر رشد ذهني و شناختي ،کودکان در سني قرار دارند که آمادگي ذهني کافي براي فراگيري هر مساله و مطلب جديد را دارند و به حکم کنجکاوي ذاتي، به محيط اطراف خود بسيار توجه مي کنند.

ثانيا : به لحاظ يکنواخت بودن برنامه درسي در سراسر کشور، گنجاندن مطالبي در جهت بسط آگاهي هاي کودکان نسبت به محيط زيست پيرامون و جلب توجه آنان يک کار جذاب، متنوع و ممکن مي باشد.

ثالثا : اين گروه سني، حجم بالايي از جمعيت کشورمان را تشکيل مي دهند که آموزش جمعي آنها در سطح ملي از طريق آموزش مدرسه ها، به طور قطع نتايج ثمربخشي را دربرخواهد داشت.

پس با وجود آگاهي از منافع درازمدت آموزش همگاني محيط زيست و اشتياق اکثر آموزگاران نسبت به اين موضوع آيا هنوز زمان آن فرا نرسيده است که سازمان هاي متولي حفظ محيط زيست چاره اي براي اين کمبود اساسي بينديشند و با جديت بيشتري در صدد رفع آن باشند، زيرا از يک سو آموزگاران آشنايي چنداني با اقدامات آموزشي سازمان هاي متولي حفظ محيط زيست و گروه هاي غيردولتي حامي محيط زيست NGO ندارند و از سوي ديگر نيز هيچ گونه برنامه بلندمدت و کوتاه مدت جهت آموزش اين قشر در نظر گرفته نشده است. در صورتي که همکاري و مشارکت آموزگاران در بهبود وضعيت نابسامان محيط زيست کشورمان يکي از راهکارهاي اساسي به شمار مي رود و از اين طريق اين افراد مي توانند در تعليم مفاهيم اساسي محيط زيست و افزايش علاقه مندي و مشارکت دانش آموزان سهم بسزايي داشته باشند.

امروزه در تمام کشورهاي پيشرو و موفق اين قبيل آموزش هاي محيطي از سنين بسيار پايين شروع مي شود و دانش آموزان هر مقطعي همپاي آموزگاران خود از طريق آموزه هاي نظري و عملي و از نزديک تنوع زيستي و ساير ارکان محيط زيست را لمس مي کنند يا ساعت هايي از کلاس هاي دروس مختلف که به نوعي در ارتباط با محيط زيست مي باشد را به ديدن فيلم هاي آموزشي و مستند مي پردازند که هر يک از اين اقدامات علاوه بر رفع کسالت دانش آموزان و ايجاد تنوع در سيستم آموزشي، تاثير بسيار مثبت و شگفت انگيزي در حفظ و بهسازي محيط خواهد داشت.

البته در اين راستا وظيفه مراجع بالاتر به خصوص سازمان حفاظت محيط زيست که متولي اصلي حفظ محيط زيست مي باشد نيز بسيار پررنگ و حائز اهميت است. سازمان حفاظت محيط زيست بايد با همکاري ارگان هاي مربوطه به بررسي نارسايي هاي آموزش محيط زيست در مدارس به خصوص در مدارس ابتدايي بپردازد و روش هاي مؤثر افزايش آگاهي و علاقه مندي دانش آموزان و آموزگاران را مورد توجه قرار داده و از همه مهمتر نسبت به گنجاندن گسترده مطالب زيست محيطي در کتب درسي تمام مقاطع تحصيلي توجه و سرعت عمل بيشتري به خرج دهد و همان گونه که راهنمايي و رانندگي با پخش برنامه هاي آموزنده گام بلندي در ارتقاي آگاهي عموم برداشته است، سازمان حفاظت محيط زيست نيز مي تواند با پخش گسترده و مستمر اين گونه برنامه هاي آموز شي نقش مؤثري در شناخت ارکان محيط زيست و در نهايت حفاظت هر چه مطلوب تر از محيط زيست داشته باشد که البته در اين راستا همکاري و همدلي نسلي آگاه و مطلع نيز بسيار مثمرثمر خواهد بود.

اميد است در آينده اي نزديک بتوانيم با مشارکت و همياري عمومي به اهداف عالي در جهت حفظ و بهسازي محيط زيست کشورمان نائل گرديم. 

ارسال نظر
 
نام :
ایمیل :
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
کد امنیتی :
تصویر كد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
ثبت کد :

 
 

 

كليه حقوق محفوظ و متعلق به اين وب سايت است
Designed by NajvaHost .:. Copyright © 2010-2011