چند راهکار ساده جهت کاهش توليد زباله هاي خانگي


با چند راهکار ساده ميتوان باعث جلوگيري از توليد صدها کيلو زباله در سال شد و در نتيجه به حفظ محيط زيست شهرمان کمک کنيم

اين راهکارها عبارتند از :

1-هنگام خريد از سبد و ساک دستي استفاده کنيم و با استفاده مجدد از پاکتهاي پلاستيکي در هنگام خريد و در منزل با رعايت موارد بهداشتي باعث کاهش توليد زباله شويم.

2-هنگام خريد ميوه در استفاده از پاکتهاي پلاستيکي که ماندگاري و قدرت تخريب زيادي در طبيعت و خاک را دارند، مي توانيم صرفه جويي کنيم و چند نوع ميوه را در يک پاکت قراردهيم.

3-حجم زيادي از زباله هاي تر ماننده باقيمانده گياهان ، پوست ميوه و سبزيجات و برگ درختان و خاشاک قابل تبديل به کود مي باشند و مي توانيم نياز کود باغچه و گلدان هاي خود را تامين کنيم. جهت تهيه کود خانگي ابتدا براي بروز جريان هوا به زباله ها مقداري چوب يا بوته کف زمين پهن کرده و لايه هاي زباله را روي آن قرار مي دهيم. اگر کود حيواني در دسترس داريم مقداري کود روي آن مي پاشيم و با کمي آب آن را خيس مي کنيم و سپس مقداري خاک روي آن مي پاشيم تا از جمع شدن حشرات و بوي نا مطلوب جلوگيري کند. همين کار را در طول زمان با جمع شدن زباله ادامه مي دهيم. بعد از شش ماه کود مورد نظر آماده مي باشد. بايد دقت کنيم اگر رطوبت کم باشد عمل تجزيه کامل انجام نمي شود و زباله ها سالم  مي ماند و چنانچه رطوبت زياد باشد زباله ها بصورت لجن در مي آيد. در مورد اول مي بايست به آنها آب اضافه کنيم و در مورد دوم مخلوط را پهن کرده تا رطوبت اضافه آن بخار شود. در ضمن از مواردي مانند پوست تخم مرغ ، استخوان ، چربي، گياهان سمي و برگ کاج استفاده نمي کنيم.

4-با تفکيک زباله هاي قابل بازيافت مانند پلاستيک ، شيشه ، مقوا ، بطري هاي نوشابه  به ماموران جمع آوري زباله که معمولا کيسه هاي جداگانه براي اين زباله ها دارند، کمک مالي کرديم و همچنين باعث کاهش توليد زباله مي شويم.

5-از ظروف يکبار مصرف کمتر استفاده کنيم. سعي کنيم با رعايت بهداشت از موارد زائد قبل از دور ريختن، چندين مرتبه از آنها استفاده کنيم مانند بطري نوشابه و ظروف يکبار مصرف پنير، کشک و ...

6-از آبهاي معدني کمتر استفاده کنيم.

7-هنگام خريد دقت کنيم لوازمي که با باطري کار مي کنند کمتر خريد و استفاده کنيم.

8-اضافه غذا را مي توانيد در مکاني دائمي قرارداده تا پرندگان از آن استفاده کنند و اضافه هاي نان را خشک و نگهداري کنيم تا به مصرف دامداري ها برسد. در اين مورد دقت کنيم که نان هنگام خشک شدن روي هم انباشته و دچار کپک زدگي نشود.

9-اطلاعات خود را جهت حفظ محيط زيست و جلوگيري از آثار مخرب زباله ها ارتقا دهيم و با عضويت در گروههاي مردمي ( NGO ) طرفدار محيط زيست، همکاري کنيم.شماره نظر : #1 نویسنده : نرگس   |   1/02/1392 - 11:32   |   تاریخ عضویت : --   |   ICQ: {icq}   |  
پاسخ    


گروه : ميهمان
تعداد مطالب : 0
تعداد نظرات : 0
واقعاکوتاه وعالی بود
 

ارسال نظر
 
نام :
ایمیل :
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
کد امنیتی :
تصویر كد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
ثبت کد :

 
 

 

كليه حقوق محفوظ و متعلق به اين وب سايت است
Designed by NajvaHost .:. Copyright © 2010-2011